Dermal Dolgu Nedir?

Dermal dolgular, ciltteki kırışıklıkları, ince çizgileri ve hacim kaybını gidermek için kullanılan jel bazlı maddelerdir. Cilt altına enjekte edilerek anında hacim kazandırır ve gençleşmiş bir görünüm sağlar.

Dermal Dolgu Uygulamaları

Tüm Dolgu İşlemlerinden Önce


Kişinin muayenesi öncesinde ayrıntılı tıbbi hikaye alınması ve kişinin beklentilerinin anlaşılması çok önemlidir. İşleme karar verildikten sonra detaylı bilgilendirme yapılır ve işlem öncesi fotoğraflar çekilir.

Dudak Dolgusu

Kullanıma hazır hyalüronik asit enjeksiyonları ile dudak hacmindeki eksikliklerin tamamlanmasıdır. Kişiye özel bir tedavidir, doktor ile hasta birlikte yapılacak alanı , dolgu miktarını ve kalıcılığını belirler. Dudaklar hiçbir zaman tek başına değerlendirilmez. Ağız köşeleri, dudak üzeri sigara çizgileri, dudak mukoza nemliliği, burun kenarı – ağız arası (nasolabial) ve ağız kenarı çene arası oluklar (marionette) hep beraber değerlendirilir. Kişinin isteğine göre dudak hacimlendirmenin yanında ek müdahaleler yapılabilir. Uygulanacak dolgu, kalıcılığına göre seçilmelidir.

İşlem Süreci

İşlemden 15-20 dakika önce Topikal (yüzeysel) anestezikler uygulanır. Sonrasında işlem öncesinde kişi ile beraber planlanan bölgelere mikroenjeksiyon yöntemi ile uygulama yapılır. Birçok dolgu maddesinin içinde  bulunan lokal anestezik maddeler uygulama sırasında ve sonrasında ağrıyı engellerler. İşlem yaklaşık olarak 15 dakika kadar sürer.

İşlemden Sonra

İşlemden sonra dudaklarda şişme, kızarma ve morarma görülebilir. İşlemden hemen sonra kliniğimizde soğuk uygularak bunlar en az düzeye indirilmeye çalışılır. İşlemden sonra 2 saat kadar herhangi bir şey yenilmemesi ve su dışında birşey içilmemesi önerilir. İşlemin sonucu yaklaşık 1 hafta – 10 gün sonra oturur. Bu işlem ihtiyaca göre tekrarlanabilir. 

İğneli bir işlem olmasına rağmen burun dolgu uygulaması sonrası fazla şişlik ve morarma beklenmez. Ertesi gün hafif şişme ve morarma görülebilir. Kişi ertesi gün rahatlıkla işine gidebilir. Net sonuç 1 hafta içinde oturacaktır. Tekrar uygulama gerekebilir.

Burun Dolgusu


Burun estetik ameliyatları en sık uygulanan estetik cerrahi işlemlerdendir. Ameliyat için uygun olmayan, burun ameliyatı düşünmeyen, burunda minimal değişiklik isteyen ya da asimetriden şikayetçi hastalar için dolgu uygulamaları ile burun şeklinde değişiklik yapılabilir. Ancak yalnız dolgu kullanarak burun şekillendirme her burun yapısına uygun değildir. Doktorunuzla yapacağınız görüşme ile burununuzun buna uygun olup olmadığı değerlendirilmelidir. Dolgu yardımı ile burun ucu kaldırılması, burun kemer görüntüsünün azaltılması, ameliyata bağlı ya da bağımsız asimetrilerin giderilmesi, çökme bölgelerine hacim kazandırılması mümkündür.

İşlem Süreci

Topikal (yüzeysel) anestezikler işlemden 15-20 dakika önce uygulanır. Gereken doz mikroenjeksiyon yöntemi ile uygulanır. Kullanılan dolgu maddelerinin içerisinde bulunan lokal anestezik maddeler işlem sürecinde ve sonrasında ağrı oluşumunu engellerler. İşlem yaklaşık 10-20 dakika sürer.

İşlemden Sonra

İğneli bir işlem olmasına rağmen burun dolgu uygulaması sonrası fazla şişlik ve morarma beklenmez. Ertesi gün hafif şişme ve morarma görülebilir. Kişi ertesi gün rahatlıkla işine gidebilir. Net sonuç 1 hafta içinde oturacaktır. Tekrar uygulama gerekebilir.

Yanak Dolgusu : (Zigoma Dolgusu) Yanaklara hacim kazandırarak daha genç ve dolgun bir görünüm elde edilmesi.

Çene Dolgusu ve Jawline


Günümüzde güzellik algısında çene hattının belirginliği önem kazandı. Bu amaçla çene köşelerine çene hattı boyunca ayrıca çene ucuna hacim ve belirginlik kazandırılabilir. Doktor ile hasta birlikte yapılacak alanı , dolgu miktarını ve kalıcılığını belirler. Çene hiçbir zaman tek başına değerlendirmemelidir. Dudak dolgunluğu, burun şekli, alın bölgesi, elmacık kemikleri, burun kenarı ağız arası (nasolabial) ve ağız kenarı çene arası oluklar (marionette) birlikte değerlendirilmelidir. Uygulanacak dolgu kalıcılığına göre seçilebi­lir.

İşlem Süreci

Herhangi bir anestezi gerektirmez. Gereken bölgelere mik­roenjeksiyon yöntemi ile ya da kanül yardımı ile uygulanır. Kullanılan dolgu maddelerinin içerisinde bulunan lokal anestezik maddeler işlem süresinde ve sonrasında ağrıyı engeller. İşlem yaklaşık 15 – 20 dakika sürer.

İşlemden Sonra

İşlemden yarım saat sonra yıkanabilir, yeme içme serbesttir. İşlem bölgelerinde kızarıklık, şişlik ve/veya morarma olabilir. Ağrı seviyesi düşüktür ve kişi ertesi gün rahatlıkla işine gidebilir. Özellikle çene köşesine yapılan uygulama sonrası çiğneme hareketi ile ağrı oluşması normaldir. Yaklaşık 1-2 gün içerisinde kendiliğinden geçecektir. Bazı çene hatlarında uygulanması gereken miktar fazlaysa seanslar halinde uygulanabilir. Kullanılacak olan malzemenin kalıcılığına göre tekrar gerektirir. 

Dermal Dolgu Avantajları

Hızlı Sonuçlar: İşlem sonrası hemen gözle görülür sonuçlar elde edilir.

Minimal İnvaziv: Cerrahi bir işlem gerektirmez, kısa sürede tamamlanır.

Uzun Süreli Etki: Kullanılan dolgu maddesine bağlı olarak 6 ay ila 2 yıl arasında kalıcı sonuçlar sağlar.

Doğal Görünüm: Doğal ve gençleşmiş bir görünüm sunar.

Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

1. Dermal dolguların yan etkileri var mı? Dermal dolgular genellikle güvenlidir, ancak hafif şişlik, kızarıklık veya morluk gibi yan etkiler görülebilir. Bu yan etkiler genellikle birkaç gün içinde geçer.

2. İşlem ne kadar sürer? Dermal dolgu işlemi genellikle 15-30 dakika arasında sürer.

3. Dolguların etkisi ne kadar sürer? Etkisi, kullanılan dolgu maddesine ve bireysel faktörlere bağlı olarak 6 ay ila 2 yıl arasında değişir.

4. İşlemden sonra günlük aktivitelerime dönebilir miyim? Evet, işlemden hemen sonra günlük aktivitelerinize dönebilirsiniz. Ancak, ilk 24 saat boyunca ağır aktivitelerden kaçınmanız önerilir.